Motocykliści lub kierowcy różnorodnego typu aut całkowicie zdają sobie sprawę z tego, że by móc nasycać się swoim pojazdem podczas sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), należy go prawidłowo przygotować. Wiele osób niemniej jednak nie użytkuje jednakowej zasady w stosunku do rowerów, a to znaczny błąd. Rower, podobnie jak inne środki lokomocji, potrzebuje uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie przeróżnych przejażdżek i rowerowych wypraw.

ogumienie rowerowe duro

Wprawdzie rower to nie auto ani motocykl, wskutek tego lista prac, jakie musimy wykonać w czasie przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co musimy zatroszczyć się przed zaczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby spowodować stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest uszkodzony, zbyt luźny lub też nadmiernie naciągnięty – należy go właściwie naciągnąć. Do tego należy go nasmarować wyjątkowym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – oprócz schematycznego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odszukamy na oponie), należy spowodować, czy opony w rowerze nie żądają wymiany. W wypadku pęknięć bądź też przesadnego zużycia bieżnika – opony trzeba wymienić. Nie chcemy przecież, żeby podczas dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, dlatego należy uczynić poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką warto uczynić luz newralgicznych śrub konstrukcji roweru, a gdy znajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Na domiar tego warto spowodować szczegóły oświetlenia – pragniemy przecież być dostrzegalni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, jakie wypada wykonać przed pierwszą przejażdżką. Po zimie należałoby też rower wnikliwie umyć oraz pokryć ochronnymi specyfikami – dzięki temu będzie lepiej chroniony w trakcie całego sezonu.